عضو انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران، گفت: درمان های جدید براکی تراپی با کاهش عوارض جانبی و کاهش دوره درمان می تواند برای بیماران سرطانی مفید باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا دهقان منشادی، با اشاره به پیشرفت های کشورمان در زمینه درمان سرطان با وجود تحریم ها و مشکلات موجود، اظهار کرد: با وجود همه مشکلات خوشبختانه درمان سرطان در کشورمان دیگر یک موضوع پیچیده نیست و نمونه های زیادی از درمان قطعی سرطان در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه روش های درمانی متعددی برای درمان سرطان وجود دارد که حدود ۲۵ درصد مرگ و میر در جهان و ایران را شامل می شود، یادآور شد: یکی از روش های قدیمی درمان سرطان که در حال حاضر پیشرفت های چشمگیری کرده و امید به بهبود را در بیماران افزایش می دهد براکی تراپی است. براکی تراپی به معنی درمان از راه نزدیک است. این روش قدیمی ترین روش پرتو درمانی است و سال ها پیش از رادیو تراپی به عنوان درمان سرطان ها شناخته شد.

رئیس بخش رادیوتراپی و انکولوژی بیمارستان شهدای هفتم تیر تهران، تاکید کرد: براکی تراپی مکمل درمان رادیوتراپی است و در برخی از موارد به عنوان تنها روش درمان برای بیماری سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته دهقان منشادی، این روش درمانی برای سرطان های پروستات، سر و گردن، سرطان های زنان، سرطان های پوستی، تومورهای چشمی و برخی تومورهای گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند امید به بهبود را در این بیماری ها بسیار افزایش دهد.

وی در تشریح روش های درمانی براکی تراپی تصریح کرد: برای انجام این درمان با توجه به پیشرفت های زیادی که صورت گرفته روش های متنوعی وجود دارد. LDR یا روش درمان با آهنگ آهسته (Low Dose Rate) و HDR یا روش درمان با آهنگ شدید (High Dose Rate) دو روش درمانی براکی تراپی هستند که با توجه به نوع و زمان درمان متفاوت هستند. در روش درمانی LDR زمان درمان طولانی تر است اما میزان دوز پرتو مورد استفاده کمتر است اما در روش HDR پرتو مورد استفاده دوز بالایی دارد و زمان درمان به کمتر از یک روز کاهش می یابد.

موسس نخستین مرکز براکی تراپی تهران با اشاره با سایر مزایای براکی تراپی، گفت: تعداد جلسات براکی تراپی در مجموع زیاد نیست و می توان با این روش مراحل درمانی را از ۳ تا ۱۳ جلسه انجام داد و این روش برای بیمارانی که از شهرهای دور یا خارج از کشور برای درمان به تهران مراجعه می کنند بسیار مفید است.

دهقان منشادی تاکید کرد: روش براکی تراپی این مزیت را دارد که ماده رادیواکتیو مستقیما وارد بدن بیمار می شود و نزدیک تومور قرار می گیرد، از این رو نتایج قابل توجهی در درمان انواع خاص سرطان ها دارد. براکی تراپی می توان روشی در کنار رادیو تراپی خارجی باشد و این بدان معنی است که ما با استفاده از رادیوتراپی خارجی مناطق مختلفی که ممکن است تومور گسترش پیدا کرده باشد را درمان می کنیم و سپس با استفاده از براکی تراپی روی خود منطقه تومور که منشا بیماری بوده متمرکز می شویم.

وی ادامه داد: اگر تومور در نزدیکی نخاع یا بافت های حساس باشد با استفاده از روش براکی تراپی می توان بدون آسیب به نقاط حساس بیماری را کنترل و درمان کرد.

دهقان منشادی افزود: عوارض ناشی از درمان براکی تراپی زیاد نیست و در مقایسه با درمان های رادیو تراپی خارجی و شیمی درمانی که عوارض شدیدی چون ریزش مو و حالت تهوع و…، دارند عوارض بسیار کمی دارد.

وی اظهار امیدواری کرد با توسعه روش های جدید درمانی در کشور دیگر سرطان برای مردم یک بیماری ترسناک و نگران کننده نباشد.