سرطان تخمدان

به مناسبت ۱۸ اردیبهشت روز جهانی سرطان تخمدان

از جمله علایم سرطان تخمدان

نفخ یا فشار در شکم

درد در شکم یا لگن

کم‌اشتهایی

دفع مکرر ادرار

این نشانه‌ها شاید به دلایل مختلفی غیر از سرطان باشد ولی اگر این علایم در هر صورت بیشتر از چند هفته ادامه پیدا کرد، حتما به پزشک مراجعه کنند

فاکتورهای خطرآفرین سرطان تخمدان

سن

چاقی

 سابقه خانوادگی

مهم‌ترین فاکتور خطرآفرین برای سرطان تخمدان سن است؛ بعد از یائسگی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان بسیار بالا می‌رود؛ استفاده از درمان‌های هورمونی بعد از یائسگی خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می‌دهد. زنانی که به مدت ۵ تا ۱۰ سال هورمون استروژن بدون پروژسترون استفاده می‌کنند، هم بیشتر در معرض خطر هستند.

طبق بررسی‌های انجام شده زنان چاق بیشتر از دیگر زنان در معرض ابتلا به سرطان تخمدان هستند؛ همچنین متاسفانه میزان مرگ و میر هم در زنان چاق مبتلا به سرطان تخمدان بیشتر از زنان لاغر است که به سرطان دچار هستند. علاوه بر تمام معایب اضافه وزن توجه داشته باشید که هر چه یک زن چاق تر باشد ریسک ابتلا به سرطان تخمدان هم در او بالاتر است.

قطعا سبک زندگی در بدن افراد نقش دارد؛ سبک زندگی بر توده‌های تخمدان و رحم و تمام اجزاء شکم تاثیر دارد که هم شامل تغذیه است و هم شامل تحرک جسمی و هم شامل مهارت‌های زندگی برای کنترل اضطراب، افسردگی، خشم و استرس؛ البته در مورد کیست‌های تخمدان مقالاتی است که جدیدا مصرف سیگار را نیز مطرح می‌کنند. مصرف دخانیات بر روی کیست‌های تخمدان و بدخیمی‌های تخمدان به صورت اثبات شده تاثیر منفی دارند.