علائم سرطان

علائم سرطان، بیماری سرطان با یک سری علائم نظیر زردی، درد شکمی، خون ریزی، خستگی و ضعف و کاهش وزن آغاز می شود.  حتی ممکن است بیمار با علائم تورم در قسمتی از بدن به پزشک مراجعه کند. این علائم ممکن است در هر نقطه از بدن نمایان شود و بیمار با درد مواجه شود. البته همه افرادی که با این علائم مواجه می شوند به بیماری سرطان مبتلا نیستند و تعدادی از آنها ممکن است در تشخیص ها به بیماری سرطان مبتلا شده باشند.

در دنیا سرطان معمولا دومین یا اولین بیماری کشنده است. سه عامل کشنده مهم در دنیا وجود دارد، اولی بیماری قلبی، دومی سرطان و سوم تصادفات است. معمولا افراد مسن درگیر بیماری سرطان می شوند. اما در برخی مواقع سرطان در کودکان نیز بروز می کند و سن ابتلا به برخی از سرطان ها پایین آمده است، به طور مثال سرطان دهانه رحم و سرطان سینه در بانوان و سرطان ریه و سرطان پروستات در آقایان از جمله این موارد هستند. همچنین آمارها نشان دهنده افزایش موارد سرطان معده است.

تشخیص بیماری مبتلا به سرطان توسط مجموعه های مختلف انجام می شود. تا به درمان برسد، نمونه برداری و تشخیص، آندوسکوپی، نوار مغز، ام آر آی، آزمایشگاه و پاتولوژی از جمله این موارد هستند. نتیجه این موارد همگی به اطلاع پزشک می رسد و پزشک بعد از بررسی تشخیص می دهد و سپس درمان آغاز می شود.

منبع