واکسنhpv

واکسن HPV

 واکسن HPV که عده‌ای اعتقاد دارند که شیوع این ویروس در ایران آن چنان جدی نیست و شرکت‌های دارویی روی آن مانور می‌دهند که وارد کنند. عده‌ای نیز اعتقاد دارند که واقعا آمار این بیماری بالاست و این واکسن باید تزریق شود؛ آیا نیاز به واردات واکسن HPV  بازی شرکت‌های دارویی است یا واقعا نیاز به پیشگیری در کشور داریم؟

حدود۱۳ سال است که عضو هیئت مدیره انجمن آنکولوژی زنان هستم و تقریبا ۱۰ سال پیش به معاونت غذا و دارو پیشنهاد دادیم که این واکسن برای کشور یک ضرورت است زیرا HPV  را می‌توان پیشگیری کرد و با این کار جلوی سرطان را گرفت. در کشور ما سرطان دهانه رحم در خانمها در رتبه ۵ و ۶ است. اول ریه، بعد گوارشی بعد آندومتر و بعد دهانه رحم.

شیوع این سرطان رو به افزایش است.

عامل آن مشخص است زیرا جمعیت ما جوان است و ویروس اچ پی وی در حال پخش شدن است. ۳ درصد از ابتلا به این ویروس، در طی ۱۰ سال آینده تبدیل به سرطان می‌شوند. در تمام کشورهای دنیا برای دختران ۱۲ تا ۲۰ سال این واکسن را تزریق می‌کنند. در صورت تزریق این واکسن میزان بروز این سرطان نزدیک به صفر می‌شود. زیرا علت ۹۸ درصد آن HPV  است. وقتی که جلوی آن گرفته شود فقط آن ۲ درصد که عوامل دیگری هستند پیش می‌آید.

در بحث انحصار هم دقیقا مثل واکسن کرونا شده است که اصرار به تولید داخلی و استفاده منحصرانه از تولید داخل داشتند. بسترها برای تولید آماده نیستند. چون باید به تولید واقعی برسند. پس نباید جلوی واردات گرفته باشد. ضمن این که این واکسن باید جزو واکسن‌های اجباری در واکسیناسیون کشوری قرار بگیرد. بعد در کنار تولید داخل اجازه واردات هم باشد. در صورتی که کیفیت تولید داخل قابل رقابت با خارجی باشد به بازار می‌آید ولی انحصار و بستن بازار درست نیست.