غربالگری سرطان

غربالگری سرطان به منظور تشخیص زودهنگام بیماری سرطان توصیه می شود.

ماموگرافی

ماموگرافی از پستان عکس اشعه ایکس می گیرد، بنابراین پزشکان می توانند پستان را برای علائم اولیه سرطان سینه تجزیه و تحلیل کنند. انجام منظم ماموگرافی به پزشکان اجازه می دهد تا تغییرات در سینه ها را در طول زمان مقایسه کنند. و به آنها اجازه می دهد تا سرطان سینه را زود، گاهی تا سه سال قبل از اینکه سرطان احساس شود، پیدا کنند.

انجمن سرطان آمریکا (ACS) دستورالعمل‌های زیر را برای زنانی که در معرض متوسط خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. توصیه می‌کند، به این معنی که آنها سابقه شخصی سرطان سینه، سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه یا جهش ژنتیکی شناخته شده برای افزایش خطر ندارند. سرطان سینه (مانند ژن BRCA)، و قبل از 30 سالگی پرتودرمانی قفسه سینه نداشته اند.

  • زنان 40 تا 44 ساله می توانند ماموگرافی سالانه را شروع کنند.
  • زنان 45 تا 54 ساله باید هر سال ماموگرافی انجام دهند.
  • زنان 55 سال و بالاتر اگر از سلامت خوبی برخوردار باشند و انتظار می رود حداقل 10 سال بیشتر زنده بمانند. می توانند سالانه ماموگرافی انجام دهند یا یک سال در میان انجام دهند.

[در] بیماران با خطر بالاتر، که به ریسک خانوادگی یا فردی بستگی دارد، غربالگری ممکن است شامل ارزیابی‌های [سونوگرافی و] MRI نیز باشد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

دو آزمایش زیر می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم یا پیشگیری از آن کمک کند. پزشک شما می تواند هر دو آزمایش را در مطب با جمع آوری سلول ها و مخاط از دهانه رحم و ناحیه اطراف آن انجام دهد. سپس نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

تست HPV، ویروس پاپیلومای انسانی را که می تواند باعث تغییرات سلولی در دهانه رحم شود را شناسایی می کند. اگر HPV به خودی خود از بین نرود، می تواند باعث زگیل تناسلی و سرطان شود.

پاپ اسمیر تغییرات سلولی دهانه رحم را بررسی می کند که در صورت عدم درمان می تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود.

غربالگری سرطان دهانه رحم معمولاً بعد از سن 18 سالگی شروع می شود و زنان می توانند ارزیابی پاپ اسمیر را همراه با آزمایش DNA HPV انجام دهند تا خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را ارزیابی کنند.

بسته به سن شما، پزشک تعیین می کند که چند بار به این آزمایشات نیاز دارید.

غربالگری کولورکتال

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) توصیه می کند که هم مردان و هم زنان 45 تا 75 ساله از نظر سرطان کولورکتال غربالگری شوند. افراد بالای 75 سال و کسانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستند باید در مورد غربالگری با پزشک خود صحبت کنند.

در حالی که چندین آزمایش غربالگری وجود دارد که می تواند پولیپ یا سرطان کولورکتال را تشخیص دهد، مانند سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر و آزمایش های مدفوع، کولونوسکوپی اغلب برای غربالگری پیشگیرانه استفاده می شود.

در طول کولونوسکوپی، پزشک با استفاده از یک لوله منعطف و روشن، راست روده و کولون را از نظر پولیپ یا سرطان بررسی می کند. اگر پولیپ و سرطان یافت شود، پزشک گاهی اوقات می تواند آنها را در حین عمل بردارد.

 اگر همه چیز طبیعی به نظر می رسد، پزشک شما انجام یک کولونوسکوپی دیگر را در 10 سال دیگر توصیه می کند .منبع مورد اعتماد، “اما فاصله غربالگری به هر دو نوع خطر فردی و خانوادگی بستگی دارد.”

غربالگری سرطان پروستات

آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) PSA را شناسایی می کند که پروتئینی است. که توسط سلول های غده پروستات (اعم از سلول های طبیعی و سلول های سرطانی) ساخته می شود.

هر چه سطح PSA بالاتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است. به گفته منبع ACSTrusted، پزشکان زمانی که فکر می‌کنند مردی به آزمایش بیشتری نیاز دارد، تغییر می‌کنند. و برخی از آنها از نقطه برش PSA 4 نانوگرم در میلی‌لیتر یا بالاتر استفاده می‌کنند و برخی دیگر آزمایش‌های بیشتری را در زمانی که سطوح 2.5 یا 3 هستند توصیه می‌کنند.

پزشکان باید با مردان در مورد غربالگری پروستات در سنین زیر صحبت کنند، طبق دستورالعمل منبع معتبر از ACS:

50 برای مردانی که به طور متوسط در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند و انتظار می رود حداقل 10 سال بیشتر زندگی کنند.

45 برای مردانی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پروستات هستند. مانند مردان آفریقایی آمریکایی و مردانی که یکی از بستگان درجه یک آنها قبل از سن 65 سالگی سرطان پروستات تشخیص داده شده است.

40 برای مردان دارای بیش از یک خویشاوند درجه یک که در سنین پایین به سرطان پروستات مبتلا شده اند.

غربالگری سرطان ریه

USPSTF توصیه می کند که افرادی که با معیارهای زیر مطابقت دارند، سالی یک بار غربالگری سرطان ریه را انجام دهند:

سابقه 20 بسته یا بیشتر سیگار کشیدن داشته باشید. (مثلاً یک بسته در روز برای 20 سال یا دو بسته در روز برای 10 سال) ودر حال حاضر سیگار می‌کشید یا قبلاً سیگاری هستید که در 15 سال گذشته آن را ترک کرده‌اید.بین 50 تا 80 سال سن دارند.

اسکن توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین (LDCT) تنها آزمایش غربالگری توصیه شده برای سرطان ریه است. اسکن به سرعت انجام می شود و شامل یک دستگاه اشعه ایکس است که از ریه های شما عکس می گیرد.

چگونه می توانم گزینه های غربالگری را پیدا کنم؟

به طور معمول، مراقبت های اولیه یا پزشک خانواده شما را برای غربالگری معرفی می کند.

ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه و سی تی با دوز پایین برای غربالگری سرطان ریه در یک مرکز تصویربرداری انجام می شود. کولونوسکوپی برای غربالگری سرطان کولورکتال در بیمارستان یا سرپایی انجام می شود. یا آزمایش مدفوع در خانه انجام می شود و آزمایش PSA را می توان در کلینیک انجام داد.