چاقی خطر سرطان سینه را افزایش می دهد

سیگار کشیدن بزرگ‌ترین دلیل سرطان در آمریکا محسوب می‌شود اما مطالعه‌ای جدید در دانشگاه شیکاگو نشان می‌دهد که زنان چاق بیشتر در معرض خطر سرطان سینه قرار دارند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی، سرطان‌های سینه در بافت چربی رخ می‌دهند. سرطان سینه سه گانه منفی(TNBC)، نوعی سرطان سینه است که درمان آن بسیار مشکل است. هیچکدام از اهداف دارویی یعنی گیرنده‌های استروژنی، گیرنده‌های پروژسترونی و گیرنده فاکتور رشد اپی درم انسانی ۲، در سلول‌های TNBC‌وجود ندارند. این سرطان بسیار تهاجمی است و گزینه درمانی مؤثری برای آن وجود ندارد.

در مطالعه‌ای جدید که در مجله Journal of Experimental Medicine به چاپ رسیده است، دکتر بکر و همکارانش نشان داده‌اند که چگونه چاقی TNBC‌را افزایش می‌دهد.

آنها نشان دادند که چاقی «ماکروفاژها» را به «ماکروفاژهای» پیش التهابی که از نظر متابولیکی فعال هستند باز برنامهریزی می‌کند. این «ماکروفاژها» درون بافت چربی پستانی تجمع پیدا می‌کند و «سیتوکین» پیش التهابی «اینترلوکین ۶» را بیان می‌کند که موجب افزایش تومورزایی می‌شود.

اینترلوکین ۶ به گیرنده موجود روی سطح سلول‌های سرطانی متصل می‌شود و موجب می‌شود که آنها «فنوتیپی» شبیه سلول‌های بنیادی گرفته و تهاجمی‌تر شوند. این سلول‌های بنیادی سرطانی موجبات رشد و متاستاز بیشتر سرطان را فراهم می‌کنند.

با توجه به یافته‌های این مطالعه، چاقی یک شرایط پاتولوژیک است که با ایجاد شرایطی برای متاستاز بیشتر سلول‌های سرطانی موجب افزایش تومورزایی می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *