وزارت بهداشت از انجمن های سرطان مشورت بگیرد

بازرس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، خواستار همکاری و تعامل گسترده وزارت بهداشت با انجمن های سرطان کشور، برای استفاده از توانایی این انجمن های علمی و تخصصی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا دهقان منشادی، در حاشیه برگزاری کنگره سالیانه انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در محل هتل المپیک تهران، گفت: گروه های پزشکی در قالب انجمن های علمی، نقش واسطه اجرایی برای گروه های خود را دارند و در کنار آن، کارهای علمی را نیز بر عهده گرفته اند. هر چند در اساسنامه انجمن ها، به عنوان انجمن علمی شناخته می شوند.

وی افزود: انجمن ها، مطالب علمی روز را برای متخصصین رشته خود ارائه می دهند و تلاش می کنند از این طریق، همکاری های درون رشته و بین رشته ای را افزایش دهند.

دهقان منشادی تاکید کرد: این قبیل فعالیت ها علاوه بر اینکه سواد و توانمندی علمی متخصصین هر رشته را بالا می برد، باعث خواهد شد به درمان بیماران و سلامت مردم، کمک شود.

بازرس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، خواستار تعامل بیش از پیش وزارت بهداشت با انجمن های سرطان شد و گفت: وزارت بهداشت در زمینه داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به سرطان و همچنین تجهیزات پزشکی که برای درمان این بیماران استفاده می شود، بهتر است کارهای کارشناسی را با انجمن های مربوطه هماهنگ کند.

وی افزود: این همکاری، دو مزیت برای وزارت بهداشت دارد. نخست اینکه برای دولت که سرمایه های محدودی دارد و می بایست این بودجه را جاهای خاصی هزینه کند، اگر از انجمن مربوطه، مشاوره علمی و تخصصی بگیرد، بهتر می تواند هزینه ها را تخصیص دهد و صرفه جویی کند.

این متخصص انکولوژی ادامه داد: اینکه بیماران مبتلا به سرطان باید چه داروهایی مصرف کنند که مفید و کم عارضه تر باشد، می تواند از طریق انجمن مربوطه دنبال شود و در نتیجه مشکلات احتمالی ناشی از مصرف برخی داروها، حل و فصل شود.

دهقان منشادی گفت: انجمن های سرطان در کشور، می توانند بازوی اجرایی و کمکی وزارت بهداشت باشند.

وی افزود: راهنمایی و کمک به بیماران و وزارت بهداشت در موضوع دارو و تجهیزات پزشکی درمان بیماران مبتلا به سرطان، فقط نباید از طریق کارشناسی داخل وزارتخانه باشد و انجمن های سرطان می توانند بهترین کمک حال وزارت بهداشت در این زمینه باشند.

بازرس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز این مشاوره ها به صورت محدود از انجمن های مربوطه گرفته می شود، گفت: انتظار می رود همکاری وزارت بهداشت با انجمن های سرطان، گسترده تر شده و از توانایی علمی این انجمن ها بیشتر استفاده شود.

منبع 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *