سه راه تشخیص سرطان پروستات، آزمایش خون یا همان آزمایش PSA، معاینه مقعدی و رادیولوژی و تصویربرداری پروستات است و در صورتی که بیمار مشکوک به ابتلاء به سرطان پروستات باشد از طریق بیوپسی بررسی دقیق انجام خواهد گرفت تا تصمیم در مورد درمان بیمار در اسرع وقت انجام گیرد.

سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان دستگاه ادراری در مردان محسوب می‌شود که در آمریکای شمالی و اسکاندیناوی بیشترین مبتلایان را دارد و این آمار در آسیای شرقی کمتر است همچنین در انگلیس سالانه ۱۰ هزار نفر به دلیل ابتلاء به سرطان پروستات جان خود را از دست می‌دهند.

سرطان پروستات از طریق آزمایش به نام PSA قابل اندازه گیری و شناسایی به موقع است، توصیه می‌شود که مردان بالای ۵۰ سال حتماً نسبت به انجام غربالگری این بیماری از طریق آزمایش خون اقدام کنند.

 البته افرادی که در خانواده خود عمو یا دایی (اقوام درجه ۲) مبتلا به سرطان پروستات داشته‌اند شانس ابتلای آنها به سرطان پروستات چهار برابر افراد عادی است و اگر بستگان درجه یک آنها (پدر و برادر) مبتلا به سرطان پروستات شده باشند، شانس ابتلای آنها به سرطان پروستات ۷ برابر می‌شود بنابراین توصیه می‌شود افرادی که به طور کلی سابقه فامیلی ابتلاء به این سرطان را دارند حتماً از سن ۴۰ سالگی آزمایش PSA انجام دهند.

 متأسفانه سرطان پروستات سرطانی بی علامت است که اگر کسی مبتلا باشد و آزمایش نداده باشد موقع متوجه بیماری خود می‌شود که این بیماری در بدن انتشار یافته در حالی که پروستات خوش خیم با علامت‌ها و مشکلات ادراری مانند تکرر ادرار، سوزش ادرار و یا شب ادراری همراه است.