مرحله بندی سرطان ریه

اگر دلیلی وجود داشته باشد که فکر کنید ممکن است سرطان ریه داشته باشید، پزشک شما می تواند تعدادی آزمایش را برای جستجوی سلول های سرطانی و رد سایر بیماری ها تجویز کند.

آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تست های تصویربرداری تصویر اشعه ایکس از ریه شما ممکن است یک توده یا ندول غیرطبیعی را نشان دهد. سی تی اسکن می تواند ضایعات کوچکی را در ریه های شما که ممکن است در عکس اشعه ایکس تشخیص داده نشود، آشکار کند.
سیتولوژی خلط. اگر سرفه دارید و خلط تولید می کنید، نگاه کردن به خلط زیر میکروسکوپ گاهی اوقات می تواند وجود سلول های سرطانی ریه را آشکار کند.
نمونه بافت (بیوپسی). نمونه ای از سلول های غیر طبیعی ممکن است در روشی به نام بیوپسی برداشته شود.

پزشک شما می‌تواند بیوپسی را به روش‌های مختلفی انجام دهد، از جمله برونکوسکوپی، که در آن پزشک نواحی غیرطبیعی ریه‌های شما را با استفاده از یک لوله روشن که از گلو شما عبور می‌کند و به ریه‌های شما منتقل می‌شود، بررسی می‌کند.

مدیاستینوسکوپی، که در آن یک برش در پایه گردن شما ایجاد می شود و ابزارهای جراحی در پشت استخوان سینه شما قرار می گیرند تا نمونه بافتی از غدد لنفاوی برداشته شود، نیز یک گزینه است.

گزینه دیگر بیوپسی سوزنی است که در آن پزشک از تصاویر اشعه ایکس یا سی تی برای هدایت سوزن از دیواره قفسه سینه و به داخل بافت ریه برای جمع آوری سلول های مشکوک استفاده می کند.

نمونه بیوپسی همچنین ممکن است از غدد لنفاوی یا سایر مناطقی که سرطان در آنها گسترش یافته است، مانند کبد شما گرفته شود.

تجزیه و تحلیل دقیق سلول های سرطانی شما در آزمایشگاه نشان می دهد که چه نوع سرطان ریه دارید. نتایج آزمایش‌های پیچیده می‌تواند ویژگی‌های خاص سلول‌های شما را به پزشک اطلاع دهد که می‌تواند به تعیین پیش‌آگهی شما و راهنمایی درمان شما کمک کند.

آزمایش هایی برای تعیین مرحله بندی سرطان ریه 
هنگامی که سرطان ریه شما تشخیص داده شد، پزشک برای تعیین میزان (مرحله) سرطان شما کار خواهد کرد. مرحله سرطان به شما و پزشکتان کمک می کند تا بهترین درمان را انتخاب کنید.

آزمایش‌های مرحله‌بندی ممکن است شامل روش‌های تصویربرداری باشد که به پزشک اجازه می‌دهد به دنبال شواهدی مبنی بر گسترش سرطان به خارج از ریه‌های شما باشد. این تست ها شامل سی تی، ام آر آی، توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) و اسکن استخوان است. هر آزمایشی برای هر فردی مناسب نیست، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه کدام روش برای شما مناسب است صحبت کنید.

مراحل سرطان ریه با اعداد رومی از 0 تا IV نشان داده می شود و پایین ترین مراحل نشان دهنده سرطان محدود به ریه است. در مرحله چهارم، سرطان پیشرفته در نظر گرفته می شود و به سایر نواحی بدن گسترش یافته است.