براکی تراپی

براکی تراپی یا پرتودرمانی داخلی، پروستات، سینه، سر و گردن و سایر سرطان ها را درمان می کند. پزشکان قرص های کوچک رادیواکتیو را درون یا کنار تومور قرار می دهند. قرص ها پرتوهایی تولید می کنند که سلول های سرطانی را از بین می برند. این درمان بافت ها و اندام های سالم را از بین می برد. براکی تراپی برای سرطان هایی که گسترش یافته اند استفاده نمی شود.

طریقه درمان

براکی تراپی پرتودرمانی داخلی نامیده می‌شود. در این روش دوز بالای اشعه پرتودرمانی به سرویکس و واژن تخلیه می‌شود و از اپلیکاتورهای خاصی که تحت بیهوشی عمومی جاگذاری می‌گردند، استفاده می‌شود. بعد از جاگذاری این اپلیکاتورها، ذرات رادیواکتیو در اتاق درمان وارد آن شده و دوز مورد نیاز تخلیه می‌شود.

دستگاه های براکی‌تراپی

این دستگاه ها می‌توانند دوز رادیواکتیو مورد نیاز را در مناطق مورد نظر، تخلیه کنند. این منابع بعد از اتمام درمان دوباره وارد دستگاه براکی‌تراپی می شوند و از بدن بیمار خارج می‌گردند. معمولاً براکی‌تراپی ۳-۲ بار انجام شده و در طی درمان شما هیچ حس و مشکل خاصی را تجربه نخواهید کرد.

 بیماران مبتلا به سرطان سرویکس، واژن و رحم، براکی‌تراپی می‌تواند به تنهایی یا در کنار پرتودرمانی خارجی مورد استفاده قرار گیرد. در مورد پروتکل درمانی خود می‌توانید با پزشک معالج خود مفصل صحبت کنید.

رادیوتراپی

اشعه ناشی از رادیوتراپی باعث آسیب رساندن به جنین می شود و باید قبل از شروع براکی‌تراپی از باردارنبودن خود مطیئن باشید و در صورت نیاز در طی درمان از روش‌های ضدبارداری مورد تأیید پزشک معالج خود استفاده کنید.

مهمترین روش‌های براکی‌تراپی

پرتودرمانی داخل حفره‌ای و داخل بافتی است.

درهر دوی این روش‌های براکی تراپی از ایمپلنت‌های رادیواکتیو نظیر دانه، سیم، کپسول، بالون یا لوله استفاده می شود.

روش  داخل حفره‌ای، ایمپلنت‌ها در داخل حفره‌ها و فضاهای بدن قرار می‌گیرند. برای مثال  براکی‌تراپی  سرطان دهانه رحم از این‌گونه موارد است.

براکی‌تراپی داخل بافتی، ایمپلنت‌ها در داخل یا اطراف سرطان، داخل بافت قرار می‌گیرند. براکی‌تراپی سرطان پروستات از این دست درمان‌ها است.

براکی تراپی مکمل درمان رادیوتراپی است و در برخی از موارد به عنوان تنها روش برای درمان  سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته دکتر دهقان منشادی این روش درمانی برای سرطان‌های پروستات،سر و گردن،سرطان‌های زنان،سرطان‌های پوستی،تومورهای چشمی‌و برخی تومورهای گوارشی تجویز میشود و می‌تواند امید به بهبود را در این بیماری‌ها بسیار افزایش دهد.

درمان سرطان در ایران

دکتر حمیدرضا دهقان منشادی با اشاره به پیشرفت‌های کشورمان در زمینه درمان سرطان با وجود تحریم‌ها و مشکلات موجود اظهار کرد. با وجود همه مشکلات خوشبختانه درمان سرطان در کشورمان دیگر یک موضوع پیچیده نیست و نمونه‌های زیادی از درمان قطعی سرطان در کشور وجود دارد.

دکتر حمیدرضا دهقان منشادی گفت: روش‌های درمانی متعددی برای درمان این بیماری که حدود ۲۵ درصد مرگ و میرهای جهان و ایران ناشی از آن است وجود دارد. یکی از روش‌های قدیمی‌درمان سرطان که در حال حاضر پیشرفت‌های چشمگیری کرده و امید به بهبود را در بیماران افزایش می‌دهد براکی تراپی است. براکی تراپی به معنی درمان از راه نزدیک است.این روش قدیمی‌ترین روش پرتو درمانی است .سال‌ها پیش از رادیو تراپی به عنوان درمان سرطان‌ها شناخته شد.

رئیس بخش رادیوتراپی وآنکولوژی بیمارستان شهدای هفتم تیر تهران تاکید کرد: براکی تراپی مکمل درمان رادیوتراپی است . در برخی از موارد به عنوان تنها روش درمان برای بیماری سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته دکتر دهقان منشادی این روش درمانی برای سرطان‌های پروستات،سر و گردن،سرطان‌های زنان،سرطان‌های پوستی،تومورهای چشمی‌و برخی تومورهای گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  می‌تواند امید به بهبود را در این بیماری‌ها بسیار افزایش دهد.

پیشرفت‌های تازه در درمان سرطان با استفاده از براکی تراپی

 تشریح روش‌های درمانی براکی تراپی

برای انجام این درمان با توجه به پیشرفت‌های زیادی که صورت گرفته روش‌های متنوعی وجود دارد. LDR یا روش درمان باآهنگ آهسته  Low Dose Rate )) و HDR یا روش درمان با آهنگ شدید High Dose Rate )) دو روش درمانی براکی تراپی هستند که با توجه به نوع و زمان درمان متفاوت هستند.

در روش درمانی LDR زمان درمان طولانی تر است اما میزان دوز پرتو مورد استفاده کمتر است. اما در روش HDR پرتو مورد استفاده دوز بالایی دارد و زمان درمان به کمتر از یک روز کاهش می‌یابد.

 سایر مزایای براکی تراپی

تعداد جلسات براکی تراپی در مجموع زیاد نیست و می‌توان با این روش مراحل درمانی را از ۳ تا ۱۳ جلسه انجام داد.  این روش برای بیمارانی که از شهرهای دور یا خارج از کشور برای درمان به تهران مراجعه می‌کنند بسیار مفید است.

دکتر دهقان منشادی تاکید کرد: روش براکی تراپی این مزیت را دارد که ماده رادیواکتیو مستقیما وارد بدن بیمار می شود و نزدیک تومور قرار می گیرد.از این رو نتایج قابل توجهی در درمان انواع خاص سرطان‌ها دارد.براکی تراپی می‌توان روشی در کنار رادیو تراپی خارجی باشد. این بدان معنی است که ما با استفاده از رادیوتراپی خارجی مناطق مختلفی که ممکن است تومور گسترش پیدا کرده باشد را درمان می‌کنیم.  سپس با استفاده از براکی تراپی روی خود منطقه تومور که منشا بیماری بوده متمرکز می‌شویم.

این متخصص رادیوآنکولوژی ادامه داد: اگر توموری در نزدیکی نخاع یا بافت‌های حساس باشد با استفاده از این روش می‌توان بدون آسیب به نقاط حساس بیماری را کنترل و درمان کرد.

عوارض ناشی از درمان براکی تراپی زیاد نیست.در مقایسه با درمان‌های رادیو تراپی خارجی و شیمی‌درمانی که عوارض شدیدی چون ریزش مو و حالت تهوع و … دارند. عوارض بسیار کمی‌دارد.

دکتر دهقان منشادی اظهار امیدواری کرد با توسعه روش‌های جدید درمان سرطان در کشور دیگر سرطان برای مردم یک بیماری ترسناک و نگران کننده نباشد.

براکی تراپی سرطان لب

براکی تراپی سرطان فک