کاهش عوارض شیمی‌درمانی بر سیستم قلب و عروق با ورزش

بیماران مبتلا به سرطان نسبت به دیگر افراد فعالیت کمتری دارند و از تاثیرات ورزش بر سلامت خود غافل هستند، بر اساس نتایج تحقیقات جدید ورزش و فعالیت در بیماران سرطانی که شیمی درمانی می‌شوند، عوارض قلبی و عروقی ناشی از شیمی درمانی را کاهش خواهد داد.

 به نقل از نیوز، محقق این تحقیق، دکتر Flavio D’Ascenzi از دانشگاه سیه‌نا ایتالیا، اظهار کرد: فعالیت‌های ورزشی مختلف بر بهبود عملکرد قلبی عروقی و کاهش التهاب مؤثر هستند، اما این فعالیت‌ها باید بر اساس نوع سرطان و استقامت فرد باشد، به طور مثال ورزش‌هایی که به عضلات در تنفس بهتر کمک می‌کند در افرادی که مبتلا به سرطان سینه هستند، موثر خواهد بود.

بیماری‌های قلبی و عروقی، عوارض جانبی شایعی در بیماران مبتلا به سرطان هستند و علت آن روش‌های درمانی سرطان است که به ساختار قلب آسیب می‌رساند، بخصوص اگر با عوامل خطرزا مانند فشار خون بالا همراه شود. علاوه بر این، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان اغلب عوامل خطر یکسانی دارند. بنابراین، به بیماران سرطانی نیز توصیه می‌شود غذای سالم مصرف کنند، سیگار نکشند ، وزن خود را کنترل و ورزش کنند.

وی گفت: بیماران مبتلا به سرطان می‌توانند در هر زمانی ورزش را آغاز کنند حتی پیش از شیمی درمانی. البته شدت و میزان ورزش برای به حداکثر رساندن مزایای فعالیت بدنی و در عین حال جلوگیری از درد عضلانی ، خستگی و اختلالات خواب بسیار مهم است.

در این تحقیق متخصصان شیمی‌درمانی، متحصصان قلب و عروق، فیزیوتراپ‌ها، پرستاران، متخصصان تغذیه و روانشناسان شرکت داشتند. ارزیابی قلبی، با آزمایش نوع و میزان ورزش (تست ورزش قلبی یا آزمایش لاکتات) برای تعیین واکنش بدن با دقت بررسی شد.

محققان توصیه کردند: بیماران سرطانی باید قبل از شروع فعالیت ورزشی جدید ، با پزشک خود مشورت کنند. به عنوان مثال، بیماران با سطح هموگلوبین پایین باید از فعالیت‌های شدید خودداری کنند.

دکتر D’Acenzi  در ادامه افزود: فعالیت بدنی قبل، در زمان درمان و بعد از درمان سرطان اثرات منفی روش‌های درمانی سرطان را بر سیستم قلبی عروقی خنثی می‌کند. علاوه بر این، می‌تواند علائمی مانند حالت تهوع و خستگی را تسکین دهد و به پیشگیری از تغییرات ناخواسته در وزن بدن کمک ‌کند و باعث کاهش احساس خستگی در این افراد شود.J

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *