“پیلاتس”، ورزشی برای رهایی از عوارض جانبی سرطان سینه

سرطان سینه، با وجود تمام دردها و محنت‌های روحی و جسمی که به بیمار وارد می‌کند، اغلب پس از شروع درمان با عوارض دیگری نظیر مشکلات قلبی عروقی نیز همراه می‌شود. محققان کشور برای رفع این مشکل جانبی، استفاده از ورزش پیلاتس را توصیه می‌کنند.

به گزارش ایسنا، سرطان سینه شایع‌ترین گونه سرطان در زنان ۴۰ تـا ۶۰ سال است که علاوه بر میزان بالای شیوع آن، یکـی از مهلک‌ترین بیماری‌ها محسوب می‌شود.

در ایـران سرطان سینه یکی از مشکلات مهم سلامتی زنان است که متأسـفانه در حـال افـزایش اسـت و تقریبـاً از هـر ۱۰ زن ایرانی یک نفر احتمال ابـتلا بـه ایـن بیمـاری را خواهـد داشت. در ایران برخلاف کشورهای غربی زنـان واجد سـنین پایین‌تر، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند که اغلب برای طی روند درمان خود، نیاز به جراحی و شیمی‌درمانی پیدا می‌کنند.

اما به گفته متخصصان، یکی از مشکلات عمده بعد از طـی مراحـل جراحـی و شیمی‌درمانی، اختلال در عملکرد سیسـتم قلبـی عروقـی است که در این بیماران مشـاهده می‌شود. یکی از این مشکلات اختلال اتونوم است. اصـطلاح اختلال اتونوم برای توصیف از دست دادن کارکرد طبیعـی و خودکار سیستم قلبی عروقی در ارتباط با هـر دو سیسـتم عصـبی ســمپاتیک یا SNS و پاراسمپاتیک یا PNS به کار می‌رود.

این اختلال می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب در حالت اسـتراحت، افـزایش فشـارخون، افزایش انتقال گره دهلیزی بطنی و انقباض بطن چپ، افزایش استرس اکسیداتیو، کاهش تـأخیر خـون شـاهرگ، افزایش مـزمن التهـاب و سـرعت بخشـیدن بـه پیشـرفت مشکل آترواسکلروز ‌شود. برهمین اساس بایستی برای رفع آن چاره‌ای اندیشید.

در این راستا، محققانی از دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی لرستان استفاده از یک ورزش را به‌عنوان طب مکمل برای رفع این عوارض مورد بررسی قرار داده‌اند. در مطالعه‌ای که توسط این محققان انجام شده است تأثیر هشت هفته تمرینات پیلاتس بر شاخص‌های قلبی عروقی بیماران مبتلابه سرطان سینه مورد ارزیابی علمی واقع شده است.

در این پژوهش، ۳۰ تن از بیماران زن مبتلابه سرطان سینه مراجعه‌کننده به بیمارستان مطهری شـیراز که مراحل شیمی‌درمانی و جراحـی را انجـام داده بودند، مشارکت داشتند. این بیماران به‌طور تصادفی به دو گروه تمرین (۱۵ نفر) و کنترل (۱۵ نفر) تقسیم شدند. گروه تمرین، تمرینات پیلاتس را به مدت هشت هفته و سه روز در هفته به مدت ۶۰ دقیقه در هر جلسه انجام دادند، اما گروه کنترل در هیچ فعالیت منظم ورزشی شرکت نکردند. قبل و بعد از برنامه تمرینی هر دو گروه، شاخص‌هایی نظیر ضربان قلب و فشارخون سیستولی و دیاستولی استراحتی با دستگاه فشارخون سنجیده شد.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد که تمرینات پیلاتس موجب کاهش فشارخون سیستولی، کاهش ضربان قلب و همچنین کاهش حاصل‌ضرب دوگانه قلبی عروق در زنان مورد آزمایش می‌شود، هرچند بر فشارخون دیاستولی تأثیر قابل‌توجهی نشان نمی‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *