واکسن HPV شامل واکسن نه ظرفیتی (گارداسیل ۹)، واکسن چهار ظرفیتی (گارداسیل) و واکسن دو ظرفیتی به نام واکسن سرواریکس است که در بیشتر موارد سرطان ناشی از این ویروس‌ها نقش دارند.

 آزمایش آنلاین راه حل ساده‌ای برای دریافت این واکسن و سایر خدمات به صورت آنلاین است. بدین صورت که بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه قادر به دریافت خدمات مورد نظر خود هستید. تنها کافی است با پشتیبانان آزمایش آنلاین تماس گرفته و بعد از ارائه اطلاعات مورد نیاز، واکسن و دیگر خدمات را در منزل یا محل کار خود دریافت کنید.

به یاد داشته باشید که با تزریق واکسن hpv احتمال ابتلای زنان به سرطان ولور و واژن کاهش یافته و همچنین واکسیناسیون پسران به محافظت دختران در برابر این ویروس نیز کمک می‌کند. با توجه به اینکه واکسن hpv (گارداسیل) توسط سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده تایید شده است، جای هیچ نگرانی نیست. پس فرصت را غنیمت شمرده و برای حفظ سلامتی خود با ما تماس بگیرید.

انواع واکسن HPV چیست؟

واکسن HPV شامل واکسن نه ظرفیتی (گارداسیل ۹)، واکسن چهار ظرفیتی (گارداسیل) و واکسن دو ظرفیتی به نام واکسن سرواریکس (Cervarix) است. این‌ها واکسن‌هایی هستند که از سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده آمریکا، مجوز دریافت کرده‌اند. هر سه نوع این واکسن‌ها می‌توانند از انواع ۱۶ و ۱۸ HPV پیشگیری کنند. این انواع HPV در بیشتر موارد سرطان ناشی از این ویروس‌ها نقش دارند.

سن تجویز اچ پی وی و تعداد دفعات تزریق واکسن چیست؟

واکسن HPV به‌طور معمول برای دختران و پسران ۱۱ یا ۱۲ ساله توصیه می‌شود. اگرچه این واکسن را می‌توان از نه‌سالگی نیز تزریق کرد. بهتر است واکسن HPV زمانی برای دختران و پسران تزریق شود که آن‌ها تماس جنسی را شروع نکرده باشند. تحقیقات نشان داده است که دریافت واکسن در سنین کودکی با شروع زودتر فعالیت جنسی ارتباطی ندارد.

هنگامی‌که فردی به HPV آلوده شد ممکن است واکسن، آن‌قدرها برای او موثر نباشد یا اصلاً تاثیری نداشته باشد. از سوی دیگر، اثربخشی واکسن درصورتی‌که در سنین کم تزریق شود بیشتر است. تعداد دفعات تزریق واکسن برای کودکان زیر ۱۵ سال، دو دوز در فاصله شش ماه است اما برای افراد بالاتر از ۱۵ سال، این واکسن به صورت سه دوز تزریق می‌شود.

فواید واکسیناسیون HPV شامل چه مواردی است؟

همانطور که مطرح شد هر یک از این واکسن‌های HPV می‌توانند در برابر انواع ۱۶ و ۱۸ HPV از افراد محافظت کنند. این دو نوع HPV عفونت‌های پرخطری محسوب می‌گردند زیرا می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم، ولور یا مقعد شوند. واکسن‌های گارداسیل همچنین در برابر انواع ۶ و ۱۱ HPV از افراد محافظت می‌کنند

از سوی دیگر، برخی می‌پرسند چنانچه هر سه دوز واکسن به‌طور کامل دریافت نشود بازهم ایمنی در برابر HPV ایجاد می‌شود؟ پاسخ این سوال منفی است. برای اینکه از مزایای این واکسن بهره‌مند شوید لازم است هر سه دوز آن را دریافت کنید. ماندگاری ایمنی واکسن HPV نیز به صورت طولانی‌مدت است.

عوارض جانبی واکسن و موارد احتیاط چیست؟

احتمالاً مهم‌ترین ایراد واکسن HPV عوارض جانبی بالقوه آن است. بااین‌حال، عوارض واکسن، شایع نیستند و اکثر افراد عارضه جانبی جدی‌ای را تجربه نمی‌کنند. عوارض جانبی خفیف تا متوسط ‌بیشتر اتفاق می‌افتد اما بازهم این عوارض غیرمعمول هستند. عوارض جانبی خفیف تا متوسط ‌واکسن HPV می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

درد یا تورم در ناحیه تزریق

تب خفیف

سردرد

خستگی

درد عضلات

درد مفاصل

غش کردن

حالت تهوع

استفراغ

دل‌درد

اسهال

اگر این واکسن را دریافت کرده‌اید و عوارضی را تجربه می‌کنید لازم است با پزشک خود در این مورد صحبت کنید. برخی افراد نگران این موضوع هستند که واکسن HPV ممکن است عوارض جانبی جدی یا تاثیرات طولانی‌مدت مانند تاثیر بر روی باروری داشته باشد. بااین‌حال، مطالعات نشان می‌دهند که این واکسن، ایمن است و نمی‌تواند خطری جدی به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر، واکسن HPV می‌تواند باعث بهبود قدرت باروری در برخی زنانی شود که به عفونت مقاربتی مبتلا شده‌اند. همچنین، لازم است بدانید این واکسن از برخی سرطان‌های مرتبط با HPV پیشگیری نمی‌کند. به همین دلیل مهم است که تست پاپ اسمیر و تست hpv را هرچند یک وقت بار انجام دهید. علاوه بر این، واکسن HPV از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی دیگر جلوگیری نمی‌کند