نابودی سلول‌های سرطان پانکراس با انجماد و گرم‌کردن سلول‌ها

گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، سرطان لوزالمعده زمانی آغاز می‌شود که سلول‌ها شروع به رشد غیر قابل کنترل کنند. معمولا رادیوتراپی و شیمی درمانی قادر به نابودی تمام سلول های سرطانی نیست.
مطالعات نشان می‌دهد استفاده از فرآیند انجماد یا گرم‌کردن سلول‌ها به تنهایی، برخی از سلول‌های سرطانی را زنده نگه می‌دارد؛ ولی چنانچه این دو فرآیند به صورت ترکیبی استفاده شوند، بسیار موثر خواهند بود و قادر به نابودی تمام سلول های سرطانی هستند.
پانکراس غده پهن و درازی است که در بخش فوقانی شکم قرار دارد. غده پانکراس هم برون ریز و هم درون ریز است؛ یعنی ترشحات آن هم مستقیما وارد جریان خون می شوند و هم برای هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، وارد روده می شوند.
غذا به محض ورود به روده کوچک، توسط آنزیم های ترشح شده از پانکراس و اسید معده، هضم می شوند. آنزیم های پانکراس با وجود هضم چربی و کربوهیدرات، هیچ آسیبی به پرز و دیواره روده وارد نمی کنند. بخش اعظم هضم چربی، پروتئین و نشاسته، به عهده آنزیم های ترشح شده از پانکراس است. یکی دیگر از مهمترین وظایف پانکراس، تولید انسولین است که سبب کاهش قند خون و تولید انرژی از آن می شود.
مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می دهد که سیر، انگور قرمز، اسفناج، گیلاس، زغال اخته، سیب زمینی و کلم بروکلی غذاهایی هستند که سبب سلامت بافت پانکراس (لوزالمعده) می شوند.
سرطان لوزالمعده سومین سرطان مرگبار در آمریکاست و 71 درصد از مبتلایان به این عارضه در اولین سال تشخیص جان خود را از دست می دهند. بر اساس آمار انجمن سرطان آمریکا، حدود 95 درصد از بیمارن مبتلا به سرطان پانکراس، بر اثر محدودیت گزینه‌های درمانی جان خود را از دست می‌دهند.
***حقایقی در مورد سرطان لوزالمعده
-سرطان پانکراس یازدهمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان تشخیص داده شده در زنان است.
-71 درصد از مبتلایان به سرطان پانکراس در اولین سال تشخیص جان خود را از دست می دهند.
-سرطان پانکراس در مردان شیوع بیشتری دارد. سیگار، اضافه وزن، دیابت، و سن از مهمترین عوامل بروز این بیماری هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه Liver and Pancreatic Sciences منتشر شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *