مجهزترین مرکز درمان سرطان منطقه در تهران؛ آمادگی برای ارائه خدمات باکیفیت و قیمت مناسب به بیماران افغانستانی

یک مرکز تشخیص و درمان سرطان در جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که برای نخستین‌بار در سطح منطقه و هم‌طراز با کشورهای اروپایی، با فعال کردن دو دستگاه درمان سرطان ساخت امریکا، قادر است با تکنیکی پیشرفته، انواع بیماری‌های سرطان به خصوص سرطان پروستات، مغز و سر و گردن را درمان کند. مسئولین مرکز روشنا می‌گویند که آماده‌اند این خدمات با کیفیت و قیمت مناسب را در اختیار شهروندان سایر کشورها به خصوص مردم افغانستان ارائه دهند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، روز پنج‌شنبه(14 سنبله) هم‌زمان با حضور یک هیأت عراقی به ریاست مدیر امور بین‌الملل وزارت بهداشت این کشور در مرکز تشخیص و درمان سرطان روشنا، یک نشست مشترک از سوی این مرکز و مجموعه گردشگری سلامت هریس با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد.

مجهزترین دستگاه رادیوتراپی دنیا؛ مرکز روشنا مجهز به دو دستگاه واریان ساخت امریکا
دکتر حمیدرضا دهقان، عضو هیأت مدیره مرکز روشنا در حاشیه این نشست در مورد دستگاه‌های رادیوپراپی جدید این مرکز که ساخت امریکاست، به خبرنگار آوا گفت: “مرکز روشنا مجهز به دو دستگاه واریان(VARIAN) امریکاست، که یکی از مجهزترین دستگاه‌های رادیوتراپی در دنیا می‌باشد. این دستگاه‌ها این توانایی را به ما می‌دهد که بتوانیم بهترین درمان را برای بیماران ایرانی و غیرایرانی مهیا کنیم. هدف ما این است که بیماران کشورهای اطراف ایران نیز بتوانند از این تکنولوژی و توانمندی ما در ایران استفاده کنند، با این دستگاه می‌توان بهترین کارها را برای درمان بیمار سرطانی انجام داد”.

وی خاطرنشان کرد که حتی مرکز روشنا در پی تفاهم با برخی کشورهای اروپایی است تا بیماران سرطانی در این کشورها که فاقد بیمه هستند را با یک سوم هزینه درمان در این کشورها، در ایران درمان نماید.

دکتر دهقان در مورد دستگاه واریان خاطرنشان کرد: “این دستگاه ساخت امریکاست، البته هر دستگاهی که بخواهد وارد ایران شد، باید مجوز اف.دی.ای امریکا را بگیرد، که قبل از زمان دونالد ترامپ این مجوز را گرفتیم و بعد از آن، هرچند خیلی سخت، اما توانستیم نرم‌افزارها و امکانات آپدیت سیستم این دستگاه را دریافت کنیم”.

وی خاطرنشان کرد که دکتران و تکنسین‌های ایرانی نحوه استفاده از این دستگاه را در کشور سویس فرا گرفته‌اند.

هدف؛ ارائه بهترین کیفیت خدماترسانی به بیماران سرطانی
دکتر سید هادی مولانا، مدیرعامل مرکز تشخیص و درمان روشنا در گفت‌وگویی با خبرنگار آوا، در حاشیه این نشست مشترک گفت: “هدف ما افزایش کیفیت خدمت‌رسانی به بیماران سرطانی و کمک به آن‌هاست. ما به دنبال این هستیم تا با استفاده از این امکانات و تجهیزات در ایران، بتوانیم بهترین کیفیت درمان را هم برای بیماران ایرانی و هم بیمارانی که از کشورهای اطراف ما، از عراق، افغانستان و… می‌آیند، ارائه دهیم”.

دوز نقطهای؛ تکنیک جدید و موثر درمان سرطان در مرکز روشنا
وی در مورد تکنیک جدیدی که در مرکز روشنا برای درمان سرطان استفاده می‌شود، گفت: “ما از یک تکنیک جدید به نام دوز پینتینگ یا دوز نقطه‌ای برای درمان سرطان استفاده می‌کنیم، بر این اساس، ما یک سری نقاط را در بافت سرطان انتخاب می‌کنیم و دوز اشعه را خیلی زیاد بالا می‌بریم، بدون این‌که به بافت‌های دیگر آسیبی برسد، این کار در خاورمیانه انجام نمی‌شود، در کشورهای اروپایی هم شاید در ده تا 12 مرکز انجام شود، این اتفاق، بسیار متفاوت است”.

دکتر مولانا خاطرنشان کرد که در حال حاظر می‌توانیم از این تکنیک جدید برای درمان بیماران مبتلا به سرطان پروستات، سرطان‌های مغز، سر و گردن استفاده کنند.

وی تأکید کرد که با کمک متخصصین داخلی در ایران توانسته‌اند از تکنیک دوز نقطه‌ای برای درمان مریضان سرطانی استفاده کنند.

تبلیغات کم و حضور دلالان؛ برادران افغانستانی کمتر برای درمان سرطان به ایران مراجعه میکنند
مدیرعامل مرکز تشخیص و درمان روشنا در پاسخ به آمادگی این مرکز برای درمان بیماران افغانستانی گفت: “ما به دوستان افغانی‌مان، به عنوان برادران افغانی نگاه می‌کنیم، ما مشترکات بسیار زیادی با هم داریم و دوست داریم وقتی این امکانات در داخل ایران مهیا است، در دست یک بیمار افغانی نیز باشد”.

اما وی تأکید کرد که به دلایلی برادران افغانی برای درمان سرطان خیلی به ایران مراجعه نمی‌کنند، شاید به این دلیل که تبلیغات خوبی صورت نگرفته یا دلال‌ها عامل این وضعیت اند.

دکتر مولانا خاطرنشان کرد: “دلال‌ها بیماران را به جایی می‌برند که پول بیشتر گیرشان آید، نه آنجایی که به نفع بیمار است، هدف ما این است که دست این دلال‌ها را تا آنجایی که ممکن است، کوتاه کنیم و بیمار با خیال راحت بیاید و در مرکز ما درمان شود”.

وی گفت که کوشش دارند تفاهمی با مراکز درمان سرطان در افغانستان داشته و از آن‌ها دعوت کنند که بیماران‌شان را برای درمان به مرکز روشنا معرفی نمایند و آن‌ها نیز بیمار را محترمانه تحویل گرفته، درمان کنند و خیلی محترمانه به افغانستان بازگردانند.

مدیرعامل مرکز تشخیص و درمان روشنا در مورد کیفیت و قیمت درمان سرطان در این مرکز تصریح نمود: “مسلما هزینه درمان سرطان با توجه به افزایش قیمت دالر در ایران، ارزان‌تر از کشورهای دیگر است، ما مقایسه کردیم، قیمت درمان سرطان در مرکز ما 20 تا 50 درصد پایین‌تر از مراکز درمانی در هند، پاکستان و ترکیه است”.

وی به صورت مشخص تأکید کرد که می‌توانند این قول را بیماران سرطان پرستات بدهند، کاری که در مرکز روشنا انجام می‌شود، قابلیت رقابت با بهترین مراکز روز دنیا را دارد.

ساختمان مرکز روشنا با طراحی ویژه و مقاومت بالا
این در حالی است که ساخت مرکز تشخیص و درمان سرطان روشنا نیز به صورت ویژه صورت و اختصاصی صورت گرفته است.

مهندس مقدم، مدیرعامل شرکت نگرش پایدار و سازنده این مرکز به خبرنگار آوا گفت: “پروسه ساخت مراکز تشخیص سرطان خیلی خاص است؛ از ابتدای طراحی تا استفاده از موادی که در برابر پرتو مقاوم باشد. بنکر مرکز روشنا با توجه به متراکم بودن فضا، بسیار خوب ساخته شده و علت آن هم، تیم متخصصینی است که این مرکز را به یک مرکز بین‌المللی تبدیل کرده ‌است. این مرکز واقعا بالاتر از خاورمیانه است، ساخت آن هزینه‌ها و سختی‌های خیلی زیادی داشت، به خصوص ساخت آن در کنار دو منزل مسکونی و 14 متر خاک‌برداری”.

وی خاطرنشان ساخت که ساختمان این مرکز تشخیص و درمان سرطان برای حدود 200 سال ساخته شده است.

منبع 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *