سرطان روده سومین سرطان رایج در مردان است

عضو انجمن علمی سرطان ایران گفت: سرطان‌های روده پس از سرطان پروستات و معده سومین سرطان رایج در مردان است و با روش‌های جدید درمانی به هیچ عنوان سرطان نگران کننده‌ای محسوب نمی‌شود.

حمیدرضا دهقان منشادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره روش‌های درمان سرطان در کشور افزود: روش‌های جدید درمان امیدواری بیماران سرطانی را به زندگی افزایش داده است.

وی با اشاره به روش‌های درمان روده در کشور بیان کرد: همه افراد بالای 50 سال سالانه یک نوبت باید از طریق آندوسکوپی به عنوان روش تشخیص اولیه برای کنترل سرطان‌های دستگاه گوارش استفاده کنند و افرادی که در خانواده یک نفر بیمار مبتلا به سرطان دارند باید 10 سال زودتر به فکر کنترل سرطان باشند.

این رادیوآنکولوژیست مرکز جامع تشخیص و درمان روشنا ادامه داد: درمان سرطان‌های کولورکتال (روده‌ای) در حال حاضر با بهره گیری از تکنیک‌های نوین پرتودرمانی از جمله IMRT به راحتی قابل انجام است و بیماران بدون نیاز به سفر خارج از کشور می‌توانند در داخل کشور به این درمان دست پیدا کنند.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از انواع بیماران سرطانی سرطان دستگاه تناسلی زنان و تومورهای دهانه رحم، رحم و تخمدان‌ها از تومورهای نسبتا شایع در خانم‌ها محسوب می‌شوند. خانم‌ها در سنین باروری در معرض تومورهای دهانه رحم قرار دارند. امروزه مشخص شده علت بیش از 95 درصد از این تومورها ویروس HPV یا پاپیلوما است. خوشبختانه با شناسایی و معرفی واکسن ضد ویروس HPV امروزه این بیماری به میزان بسیار زیادی قابل پیشگیری است. در کشورهای پیشرفته واکسن گارداسیل به صورت یک واکسن اجباری برای دختران بالای 11 سال تزریق می‌شود. در کشور ما به صورت ۳ نوبت تزریق در ماه‌های صفر، یک و شش است. در کشور ما هنوز اجباری نیست، ولی با توجه به میزان پیشگیری که این واکسن در سرطان دهانه رحم انجام می‌دهد به همه دختران و خانم‌های در سنین باروری تزریق این واکسن توصیه می‌شود.

دهقان منشادی گفت: پیشرفت درمان بسیار بالایی در زمینه تومورهای دهانه رحم و رحم با استفاده از تکنیک‌های درمان پرتودرمانی IMRT و VMAT که در مرکز جامع تشخیص و درمان سرطان روشنا در تهران اتفاق افتاده با استفاده از مجموعه تکنیک‌های IMRT و براکی تراپی درمان بسیاری از کانسرهای سرویکس (دهانه رحم) و تومور های پیشرفته رحمی که پس از جراحی نیاز به درمان رادیوتراپی دارند با نتایج درمانی خوب امکان پذیر است. خوشبختانه عوارض درمان در این گونه درمان‌ها در حداقل ممکن است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *