میوه‌ها و سبزی‌های رنگی غنی از مواد شیمیایی گیاهی هستند که در مبارزه با بیماری ها و تقویت سیستم ایمنی نقش مهمی دارند؛ مصرف بیشتر این نوع مواد غذایی باعث کاهش خطر سرطان ریه، دهان، مری، معده و روده می‌شود.

روزانه پنج واحد میوه و سبزی (حداقل ۲ واحد میوه و سه واحد سبزی) از انواع مختلف استفاده شود چون آنتی اکسیدان‌ها که از بروز تغییرات بدخیم در سلول‌ها و بافت‌ها جلوگیری می‌کنند، در میوه‌ها و سبزی‌ها فراوان هستند.

بهترین راه تامین مواد آنتی اکسیدان، استفاده از میوه و سبزی تازه است و مصرف مکمل‌ها و قرص‌های ویتامین توصیه نمی‌شود.

فیبر غذایی از جمله دیگر مواد غذایی با ارزش است؛ فیبر بخشی از غلات، میوه ها، و سبزی ها است که بدن نمی تواند آن را هضم کند. فیبرها (فیبرهای محلول و نامحلول) موجب کاهش کلسترول خون و کاهش بروز بیماری‌های قلبی می شوند.

این نوع مواد غذایی باعث می‌شوند ترکیبات سرطان زا پیش از ایجاد آسیب همراه با مواد غذایی در حال حرکت از طریق دستگاه گوارش خارج شوند و خطر سرطان کولون کولورکتال را کاهش دهند.

چربی‌های غیر اشباع،این مواد غذایی که در دمای اتاق مایع هستند در پیشگیری از بروز بیماری‌های مزمن از جمله سرطان‌ها موثر هستند.

چربی‌های غیر اشباع موجود در روغن‌های گیاهی مانند زیتون، آفتابگردان و کانولا، مغزها (گردو، بادام، فندق، ..) و اسیدهای چرب امگا سه موجود در انواع ماهی و برخی دانه‌های گیاهی مانند تخم کتان خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند.