به گزارش پایگاه خبری ساینس، محققان مرکز تحقیقات سرطان آلمان دریافتند سابقه خانوادگی سرطان پروستات شاخص مناسبی برای ارزیابی خطر ابتلای فرد به این بیماری و تعیین زمان مناسب برای غربالگری است.

در این تحقیقات اطلاعات تمام شهروندان مذکر سوئدی که در سال ۱۹۳۱ میلادی و بعد از آن متولد شدند و پدران آن‌ها، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و ۸۸.۹۹۹ نفر شناسایی شدند که به مراحل پیشرفته سرطان پروستات مبتلا بوده و یا در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. محققان با استفاده از این اطلاعات توانستند سنی را تعیین کنند که در آن مردان دارای پدر، برادر یا فرزند مبتلا به سرطان پروستات به آستانه غربالگری این نوع سرطان می‌رسند.

خط مشی‌های کنونی، سن ۵۰ سالگی را زمان مناسب برای آغاز غربالگری سرطان پروستات تعیین کرده‌اند، اما بر اساس نتایج این تحقیقات افرادی که برادر، پدر یا فرزند آن‌ها به این بیماری مبتلا شده است، تا ۱۲ سال قبل از رسیدن به این سن باید غربالگری را آغاز کنند.

به گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است. گرچه میانگین سنی ابتلا بیش از ۶۰ سال است؛ ولی بروز آن در سنین قبل از ۴۰ سالگی نیز دیده شده است؛ بنابراین پزشکان معتقدند که مردان بالای ۴۰ سال باید سالی دوبار تحت غربالگری سرطان قرار گیرند.

در حال حاضر برای تشخیص سرطان پروستات از تست دیجیتال رکتوم، آزمایش خون، MRI، نمونه‌برداری و آنتی ژن ویژه پروستات، PSA، استفاده می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PLOS Medicine منتشر شده است.